Możesz słyszeć więcej

Możesz słyszeć więcej

„Możesz słyszeć więcej” to projekt, którego celem jest m.in. uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Obejmuje on różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze edukacyjno-warsztatowym.

W ramach tego projektu, już we wtorek 19 września, o godzinie 18.00, w Sali Klubu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, odbędzie się spotkanie pt. „Możesz słyszeć więcej”. Jego gościem będzie Adam Jamróz – dziennikarz radiowy, muzyk, osoba niewidoma od urodzenia. Opowie on o tym, jak wygląda świat widziany inaczej. Przekonasz się, w jaki sposób można bezwzrokowo np. poruszać się, robić zakupy, czy przyrządzać potrawy kulinarne.

W międzyczasie będzie możliwość zadawania pytań.

Spotkanie zakończy występ trio fletowego w składzie: Paulina Sieja, Flawiana Kania i Adam Jamróz. Absolwenci Akademii Sztuki w Szczecinie zaprezentują takie muzyczne szlagiery jak: fragmenty baletów „Jezioro Łabędzie” i „Dziadek do Orzechów” P. Czajkowskiego, czy „Jesień” z cyklu „4 pory roku” A. Vivaldiego.

Dzień wcześniej odbędą się warsztaty dla uczniów bocheńskich szkół podstawowych. Będą one miały podobny charakter do wyżej wspomnianego spotkania w bibliotece.

Poza tym celem projektu jest poprawa dostępności do tekstów kultury dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W związku z tym, realizowane będą nagrania wybranych tekstów poezji dziecięcej, w których nie zabraknie napisów dla osób niesłyszących oraz muzyki i innych efektów dźwiękowych, mających wpływ na wyobraźnię i odbiór dzieła przez osoby niewidome. Wśród tych publikacji będzie można usłyszeć wiersze autorstwa m.in. Juliana Tuwima, czy Kornela Makuszyńskiego. Ponadto wspomniane wyżej trio fletowe weźmie udział w nagraniach na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Będą one udostępnione na kanale YouTube Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.

STRONA PROJEKTU: https://spmk.com.pl/projekt/mozesz-slyszec-wiecej/