
Możesz słyszeć więcej 2
Projekt obejmował kontynuację działań projektu z 2023r. pn. „Możesz słyszeć więcej”. Zakładał realizację nagrań audio wybranych wierszy dla dzieci: „Chory Kotek” Stanisława Jachowicza oraz Juliana Tuwima: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Bambo” wraz z podkładem dźwiękowym muzyki klasycznej oraz efektami dźwiękowymi. Nagrania audio realizowane było przez absolwentów Uczelni Muzycznych oraz dziennikarzy radiowych, w tym osoby niewidomej. Nagrania udostępnione zostały w sieci na kanale YouTube. Dodatkowo, na nagraniach pojawiły się napisy, aby umożliwić dostęp do dzieła osobom niedosłyszącym.
W ramach projektu zrealizowano również nagranie utworu – trio fletowego z udziałem osoby niewidomej. Nagranie audio-video udostępnione zostało na kanale YouTube, a wykonywane było w Kopalni Soli w Wieliczce.
Projektowi towarzyszyły również spotkania edukacyjno-warsztatowe dla wybranych klas małopolskich szkół podstawowych.
Zorganizowane spotkania:
- 1 spotkanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1; Myśliwska 64; 30-718 Kraków (udział wzięły przedszkolaki)
- 2 spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni (udział wzięły klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni, Szkoły Podstawowej w Muchówce oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Bochni)
- 1 spotkanie w Wielickim Centrum Kultury (popołudniowe spotkanie otwarte)
- 1 spotkanie w Domu dla niewidomych mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej; Zabierzowska 24; 32-005 Niepołomice (udział wzięli mieszkańcy domu)
- 3 spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Niepołomicach (wybrane klasy Szkoły Podstawowej)
Podczas spotkań, osoba niewidoma od urodzenia opowiadała o tym jak funkcjonuje w społeczeństwie, jak porusza się w przestrzeni publicznej, odpowiedziała na nurtujące pytania, zaprezentowała sposób radzenia sobie z podstawowymi czynnościami życia codziennego m.in. robienie herbaty, rozpoznawanie pieniędzy, pisanie na maszynie Brajlowskiej. Opowiedziała również o tym jak można pomóc osobie niewidomej, aby jej nie zaszkodzić, a także o tym, jakie ułatwienia można wprowadzić w dostępie do kultury dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Spotkania połączone były z prezentacją artystyczną – wykonanie utworów na trio fletowe.
W czasie spotkań wyświetlane były zdjęcia prezentujące czynności i aktywności wykonywane przez osoby niewidome. Podczas części warsztatowej uczestnicy mogli wczuć się w rolę osoby niewidomej: rozpoznawali przedmiot na podstawie kształtu, rozpoznawali przyprawę lub owoc na podstawie zapachu, poznali podstawy pisma Braille’a, a także doświadczyli spaceru „w ciemno” (w goglach) z widzącym przewodnikiem.
Wiersze: 4 wiersze – nagrania audio
Utwór: A. Dvorak – Humoreska No. 7 Op. 101 – nagranie audio-video
Wykonawcy: dwie flecistki (absolwentki Uczelni Muzycznych) – Flawiana Kania, Paulina Sieja; niewidomy flecista i
dziennikarz (absolwent Uczelni Muzycznej oraz absolwent kierunku: Dziennikarstwo, obecnie dziennikarz NiUS Radio)
– Adam Jamróz
Partnerzy: KINGArt Kinga Sieja, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wielickie Centrum Kultury, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Niepołomicach, Dom dla niewidomych mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej
Miejsce: Kopalnia Soli Wieliczka, Wielickie Centrum Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni (32-700 Bochnia, Mickiewicza), Szkoła Podstawowa nr 2 w Niepołomicach, Dom dla niewidomych mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Krakowie.