Zygmunt Noskowski – Dzieła wszystkie na duet fortepianiowy

Zygmunt Noskowski – Dzieła wszystkie na duet fortepianiowy

W 2021 roku przypadła 175. rocznica urodzin Zygmunta Noskowskiego – jednego z najwybitniejszych i najbardziej niesłusznie zapomnianych polskich kompozytorów II połowy XIX wieku. Tworzył w niemal wszystkich znanych wówczas gatunkach muzycznych. Dziesięć opusów (blisko 200 minut muzyki) poświęcił utworom na duet fortepianowy, na które składają się kompozycje oryginalnie napisane na cztery ręce oraz autorskie transkrypcje dzieł orkiestrowych. 

Prezentowany album zawiera pierwsze w historii kompletne nagranie utworów Noskowskiego na duet fortepianowy w mistrzowskiej interpretacji Ravel Piano Duo (Katarzyna Ewa Sokołowska i Agnieszka Kozło). Nagranie zrealizował Marcin Domżał w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Muzyka ta, pisana w stylu późnoromantycznym, znakomicie oddaje różnorodność polskiej (w tym kresowej) kultury muzycznej XIX wieku. Zawiera utwory skomponowane zarówno dla potrzeb domowego amatorskiego muzykowania, jak i nadające się do wykorzystania w praktyce koncertowej – artystyczne i odznaczające się dużą oryginalnością brzmienia stylizacje. 

„Musimy mieć świadomość, że jesteśmy w trakcie zdejmowania zasłony milczenia i lekceważenia z twórczości Noskowskiego i wielu współczesnych mu kompozytorów. Wciąż jeszcze nie umiemy w pełni określić wszystkich cech ich indywidualnego stylu. Musimy zacząć od poznania ich utworów, od wprowadzenia ich w obieg kultury narodowej. Niniejszy album stanowi kolejny krok w tym kierunku” (Maciej Negery).