Duet: Jaga Klimaszewska & Sasha Grynyuk

Duet: Jaga Klimaszewska & Sasha Grynyuk

Jaga Klimaszewska (skrzypce)

Urodziła się w Gdańsku i tam też rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie Jerzego Hazuki. Ukończyła studia licencjackie w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Krzysztofa Śmietany oraz studia magisterskie (Master of

Performance) w Royal College of Music w klasie prof. Macieja Rakowskiego.

Jaga występowała jako solistka i kameralistka m. in. w Anglii (m.in. Elgar Room, Barbiacn Hall), we Francji (Paryż-sala Unesco), w Austrii (Wiedeń-Musikverein, Salzburg-Mozarteum), w Rosji (Moskwa),w Niemczech , na Węgrzech, we Włoszech, w Singapurze a także w Chinach. Jako solistka koncertowała z orkiestrami, takimi jak: Cappella Gedanensis ,Silk Street Sinfonia czy Ernest Read Symphony Orchestra.

Obecnie związana jest z Bartok Trio (skrzypce, klarnet, fortepian), z którym oprócz znanych utworów wykonuje muzykę współczesną oraz projekty aranżowane specjalnie na ten niecodzienny skład.

Jaga doskonaliła swoje umiejętności podczas międzynarodowych festiwali oraz warsztatów muzycznych pod okiem światowej sławy artystów takich jak: Maxim Vengerov, Leonid Kerbel, Philippe Graffin, Belcea Quartet, Yuri Zhislin, Maxim Rysanov, Barnabas Kelemen, Katalin Kokas, Barbara Doll, David Takeno, Carole Presland, Peter Schuhmayer, Gareth Lubbe.

Przez cały okres studiów była stypendystką przyznawanego przez Prezydenta Miasta Gdańska Stypendium Fahrenheita.

Jaga gra na skrzypcach zbudowanych przez Jacoba Fendta w 1820 roku.

 

Sasha Grynyuk (fortepian)

 

“Niezwykły artysta, który został obdarzony nadzwyczajną i niezawodną muzykalnością, zawsze porusza innych interpretacjami głęboko naturalnymi, elektryzującymi i prawdziwymi.” – Charles Rosen

Sasha Grynyuk urodził się w Kijowie, tam też rozpoczął naukę gry na fortepianie w Szkole Artystycznej nr 3 Iriny Szirokowej, a nastepnie w Szkole Muzycznej Lysenko oraz Państwowej Akademii u Natalii Gridnewej i Borysa Fedorowa. Ukończył z najwyższym wyrożnieniem (Gold Medal) studia w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie studiowal pod okiem Ronana O’Hory.

Sasha wystepowal m. in. w: Wigmore Hall, sali koncertowej Weil (w Carnegie Hall), Teatro Real (Rio de Janeiro), Barbican, Royal Festival Hall czy Wiener Konzerthaus. Jako solista występował z wieloma orkiestrami takimi jak: Royal Philharmonic, Bergen Philharmonic, Orchestra Sinfonica Brasiliera, Filharmonia Kijowska, Filharmonia Narodowa Ukrainy.

Zdobył wiele nagród m. in.: I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega w Norwegii oraz I nagrodę w BNDES Miedzynarowdowym Konkursie Pianistycznym w Brazylii. Jego płyta „Gould – Gulda” dla wytwórni Piano Classics została wyróżniona tytułem nagrania miesiąca przez niemiecki magazyn Piano News oraz wybrana do audycji radia New York

Classical. Jednym z aktualnych projektów Sashy jest premierowe wykonanie oryginalnej partytury fortepianowej Szostakowicza do niemego filmu Nowy Babilon (1929), które odbyło się w LSO St.Luke’s w Londynie: „Sasha Grynyuk był w oszałamiającej formie, pokazując różnorodność tonalną wraz z symfoniczną jednością, a to wszystko oddane z wyczuciem i niezwykłą precyzją. Podczas gdy rosyjscy muzycy z 1929 roku nie zawsze nadążali za dynamicznym tempem Szostakowicza, nie stanowiło to żadnego problemu dla Grynyuka.” – Classical Source

Sasha jest muzykiem związanym z Keyboard Trust i aktualnie studiuje pod okiem Noretty Conci-Leech, która jest założycielką tej organizacji.