ETNOS Ensemble

ETNOS Ensemble

fot. P. Markowski

Skład:

Bartosz Pacan (klarnet)
Piotr Gach (wiolonczela)
Konrad Merta (akordeon)
Michał Kapczuk (kontrabas)

ETNOS ENSEMBLE powstał przez spotkanie czterech artystów poszukujących przestrzeni na samorealizację, których połączyła miłość do folkloru – a więc tego co piękne, proste,  tętniące życiem i najbliższe duszy każdego człowieka. Połączyli tę pasję z mistrzostwem gry na instrumentach, tworząc zupełnie wyjątkowy projekt – wyrafinowany i uniwersalny w swym przekazie. Dzięki temu na scenie porwani muzycznym żywiołem, wciągają słuchaczy w swój dźwiękowy świat i nie pozwalają nikomu pozostać obojętnym na ich muzykę

Styl, który prezentują w swojej muzyce jest indywidualny i oryginalny, dlatego trudno go określić jako jeden gatunek. Dzięki temu muzycy w żaden sposób nie są ograniczeni w swojej twórczości i interpretacjach.
Najczęściej w muzyce grupy można usłyszeć wpływy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, klezmerskiej z elementami jazzu. . Potwierdzeniem wysokiego poziomu, jaki prezentuje zespół są liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursach.

 

Bartosz Pacan (klarnet) 

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego. W trakcie studiów doskonalił swój warsztat uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez Piotra Szymyślika, Arnaud Leroy, Valtera Vitka, Jiri Hlavaca, Nicholasa Coxa, Davida Krakauera. Brał udział w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając wiele nagród. Do najważniejszych z nich należą: I nagroda w XIV Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach oraz w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, II nagroda w IV Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie oraz dyplom finalisty XV Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego w Sewilli. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Ars Cameralis, Warszawska Jesień, Wratislacia Cantans, Praska Wiosna, Mecklenburg Vorpommern. W 2009 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym „ClarinetFest” w Porto, gdzie wspólnie z orkiestrą wykonał koncert klarnetowy K. Kurpińskiego. Brał również udział w XX oraz XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”. Jako solista koncertował z wieloma orkiestrami, m.in. NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Częstochowską oraz Rybnicką. Od 2010 roku jest klarnecistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracuje również z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso.

 

Piotr Gach (wiolonczela)

wiolonczelista urodzony w 1986 roku, w Słupsku, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na instrumencie. W okresie szkolnym i gimnazjalnym został laureatem pierwszych nagród na konkursach w Malborku i Koszalinie oraz uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy. W 2002 roku kontynuował rozwój artystyczny w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku, w klasie pani Jadwigi Ewald. Pod jej kierunkiem brał udział w konkursach instrumentalnych, zdobywając kolejne laury: III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Łodzi, III nagrodę w trio fortepianowym podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Muzyki Kameralnej w 2003 roku we Wrocławiu, a dwa lata później na tym samym konkursie I nagrodę z kwartetem smyczkowym. Po ukończeniu liceum, dzięki wsparciu Korporacji City of London został studentem w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Stefana Popova, a nastepnie Louise Hopkins. W Anglii rozpoczął intensywną działalność kameralną jako członek tria fortepianowego, tria z harfą i kwartetu smyczkowego. Rozwijał się pod okiem prof. Krzysztofa Śmietany, Caroline Palmer, Leonida Gorokhova, Ronana O’Hora i Ofera Falka, biorąc w tym czasie udział w koncertach i festiwalach w Londynie. Po powrocie do Polski rozpoczął współpracę z adt dr Piotrem Janosikiem, u którego kontynuuje studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z festiwalem Fete musicale de la Foret we Francji. Gościnnie występował w orkiestrach-Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, Filharmonii w Słupsku, AUKSO w Tychach.

 

Konrad Merta (akordeon)

Urodzony w 1989 roku – akordeonista, aranżer i kompozytor. Ukończył studia doktoranckie i obronił pracę doktorską w katedrze akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach, u prof. Joachima Pichury i dr Piotra Chołołowicza. Studia magisterskie na tej uczelni ukończył w 2013 roku z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił również w Folkwang Universität der Kunste w Essen w klasie japońskiej akordeonistki, prof. Mie Miki. Współtworzy również zespół AcCello Duo w, którym może poszczycić się wieloma projektami muzycznymi i nagrodami na międzynarodowych festiwalach muzycznych. W dorobku artystycznym posiada kilka nagrań płytowych i radiowych, m.in. AcCello Duo, z folkowym zespołem familijnym, w kwintecie akordeonowym, z Chórem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w kwartecie Etnos Ensemble. Jako solista jest laureatem wielu znaczących konkursów instrumentalnych, w kraju i za granicą. W latach 2007-2012 z powodzeniem brał udział w innych festiwalach muzycznych, na których wraz z młodszą siostrą, skrzypaczką i wokalistką zdobywał przeróżne laury (Grand Prix, Nagrody Główne i Nagrody Publiczności). Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”. Wielokrotnie koncertował za granicą, m.in. w Katarze, Azerbejdżanie, na Węgrzech, Litwie, Słowacji, w Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Francji, Irlandii, czy Słowenii. Występował też z towarzyszeniem różnych orkiestr: Orkiestry Symfonicznej POSM w Bielsku–Białej, Bielskiej Orkiestry Festiwalowej, Kwintetu Smyczkowego Divertimento, Studenckiej Orkiestry Symfonicznej Silesian Ensemble, Akademickiej Orkiestry Barokowej oraz Studenckiej Orkiestry Festiwalowej. Jako członek orkiestry miał również przyjemność wystąpić wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, współpracuje także przy różnych projektach jako muzyk doangażowany wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej.

 

Michał Kapczuk (kontrabas) 

kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej w klasie Zbigniewa Wegehaupta oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach. Kilkunastokrotnie zdobywał zespołowe Grand Prix na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Jako solista otrzymał ex aequo I miejsce w konkursie na Indywidualnosc Jazzową Festiwalu ”Jazz Nad Odrą 2013” oraz wyróżnienie na ”Gnesin Jazz Festival 2012” w Moskwie, “Krokus Jazz Festiwal 2009” w Jeleniej Górze i “Tarnów Jazz Contest 2008”. W 2012 roku zdobył z autorskim projektem Michał Kapczuk Trio Grand Prix na ”XI Międzynarodowym Krokus Jazz Festival”. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2012”.