Messages Quartet

Messages Quartet

Kwartet założony w 2014 roku, zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Zespół został również doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w lutym 2016 roku został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu w 2017 r. nakładem firmy fonograficznej DUX, została wydana debiutancka płyta zespołu zawierająca nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej, amerykańskiej i polskiej.

Założeniem Messages Quartet jest promocja polskiej muzyki kameralnej, szczególnie tej mniej znanej oraz najnowszej. Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich – m.in.: Laks, Panufnik, Weinberg, Szymanowski, Moniuszko, Bacewicz oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych.Muzycy Messages Quartet absolwentami UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyli także studia solistyczne oraz klasy mistrzowskie w czołowych uczelniach europejskich (Paryż, Bruksela, Wiedeń, Stuttgart). Obok działalności koncertowej są wykładowcami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, a także współpracują z czołowymi polskimi zespołami symfonicznymi. Artyści mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych, są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie.

Messages Quartet koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo czy Moskwie. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, a także współpracuje z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, czego efektem są kolejne kwartetowe premiery rodzimych twórców młodego pokolenia. W dorobku zespołu jest również wydana w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie publikacja wraz z płytą CD, zawierająca nagranie artystów Messages Quartet z utworami kameralnymi Philippa i Xavera Scharwenków.

Małgorzata Wasiucionek (skrzypce)

w 2014 roku z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie prof. Romana Lasockiego, studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. Obecnie pracuje jako asystent w klasie prof. Szymona Krzeszowca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami, m.in. orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Podkarpackiej, Dolnośląskiej, Białostockiej, Zielonogórskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, z orkiestrą „Amadeus”, Sinfonia Varsovia, ponadto Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz, Loh-Orchester Sondershausen, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus, a także z Orkiestrą Miasta Calgary.

Brała udział w licznych warsztatach i festiwalach muzyki kameralnej pracując pod kierunkiem wybitnych artystów: Sadao Harady, Nobuko Imai, Pameli Frank, Gavriela Lipkinda, Szymona Krzeszowca, Matsa Lidströma. Były to m. in.: „Seiji Ozawa International Academy Switzerland”, „International Chamber Music Course and Festival Musica Mundi” w Belgii, IX i X „Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy” w Książu. Na przełomie czerwca i lipca 2014 roku, podczas międzynarodowych kursów „Seiji Ozawa Academy”, występowała w Victoria Hall w Genewie oraz w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu grając w kwartecie i orkiestrze pod dyrekcją Seiji Ozawy. W sierpniu 2015 roku brała udział w “Seiji Ozawa Matsumoto Festival”, gdzie występowała na koncertach z okazji 80-tych urodzin Seiji Ozawy. W zespołach kameralnych występowała podczas licznych koncertów w: Japonii, Belgii, Bułgarii, Niemczech, Polsce, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas Festiwalu „Strefa Ciszy” w Łazienkach Królewskich w Warszawie i w zakopiańskiej Atmie.

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej ostatnie osiągnięcia to: II miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej – 2015 w Plovdiv (Bułgaria), IV miejsce na V Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo – 2015 w Warszawie, Złoty Medal za wykonanie utworu Henryka Wieniawskiego na „April Spring Friendship Art Festival” – 2014 w Pjongjangu w Korei Północnej i wielu innych.

Jest laureatką VII programu stypendialnego „Młoda Polska”, programu „zDolny Śląsk” oraz innych stypendiów nadawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci i Bank Société Générale. W lutym 2015 roku Kapituła Rektorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przyznała jej medal „Magna cum laude”.

Oriana Masternak (skrzypce)

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w klasie Prof. Romana Reinera), Koninklijk Conservatorium w Brukseli, European Chamber Music Academy, Yale School of Music oraz w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W 2015 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Do jej artystycznych mistrzów należą Johannes Meissl, Katalin Sebestyen, Małgorzata Skorupa, Magdalena Szczepanowska oraz Tokyo Quartet. Ponadto brała udział w wielu kursach mistrzowskich.

Oriana jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. II nagroda i Nagroda Specjalna „Shostakovich Prize” w Bułgarii (2015), II nagroda w Nowym Jorku (2015), III nagroda we Włoszech (2013), nagroda specjalna w Wiedniu (2012), nagroda im. Josefa Windischa w Wiedniu (2011), III nagroda we Włoszech (2011), II nagroda i Baerenreiter Urtext Preis w Holandii (2011), III nagroda w Krakowie (2007), nagroda specjalna w Łodzi (2003). Jest także stypendystką rozmaitych organizacji, m.in. Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, European Chamber Music Academy, Louise Willson Scholarship (Yale University, USA), Pacific Music Festival w Japonii, Instytutu Adama Mickiewicza, firmy Thomastik Infeld, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Dzięki swemu bogatemu doświadczeniu, Oriana jest cenionym muzykiem kameralnym. W latach 2009-2012 wraz z Kwartetem Vistula studiowała w European Chamber Music Academy z siedzibą w Wiedniu, gdzie miała możliwość pracy pod kierunkiem najwybitniejszych postaci europejskiej i światowej kameralistyki. W marcu 2009 roku na zaproszenie prof. Raya Robinsona z Palm Beach Symphony, Kwartet wystąpił z koncertami w USA, m.in. w Kravis Center w ramach cyklu Young Artists’ Series. Koncert ten był dla zespołu amerykańskim debiutem, po którym Vistula otrzymała w prasie doskonałe recenzje. W lipcu 2009 roku, Vistula jako jeden z trzech kwartetów wyłonionych w trybie konkursowym, miał zaszczyt doskonalić swoje umiejętności pod kierunkiem legendarnego Tokyo String Quartet w ramach Pacific Music Festival w Sapporo (Japonia). W marcu 2012 roku Vistula została zaproszona na prestiżowy Norfolk Chamber Music Festival w Norfolk w Stanach Zjednoczonych (recitale i kursy mistrzowskie). Od 2014 roku Oriana współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej.

Oriana od kilku lat regularnie koncertuje jako solistka i, przede wszystkim, jako kameralistka w Azji, Ameryce Północnej i większości krajów Europy. Występowała na takich festiwalach, jak Norfolk Chamber Music Festival (USA), Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festival (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), 21. Frühling Wiener Festival (Konzerthaus, Wiedeń). W styczniu 2012 roku Oriana występowała w słynnej sali Musikverein w Wiedniu, w listopadzie 2014 roku w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, zaś w grudniu 2015 roku w nowojorskiej Carnegie Hall.

W 2014 r. nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie ukazała się debiutancka płyta artystki z utworami na skrzypce i fortepian Luciena Durosoira (przy fortepianie Sławomir Cierpik), zaś rok 2017 zaowocował albumem „Philipp Scharwenka. Music for violin and piano” wydanym nakładem wydawnictwa Acte Prealable (przy fortepianie Sławomir Cierpik). Oriana nagrywała także dla Wydawnictwa DUX (Komplet Kwartetów smyczkowych S. Laksa w wykonaniu Messages Quartet), SOLITON czy Wydawnictwa UMFC.

Oriana Masternak prowadzi również działalność pedagogiczną jako asystent w Katedrze Skrzypiec i Altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Była jurorem Makroregionalnych Przesłuchań Kameralnych Szkół II st. w Gdańsku i VII Międzynarodowego Konkursu Interpretacjii Muzycznej w Krasiczynie. Od kilku lat jest wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku.

Maria Shetty (altówka)

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Pisarskiego oraz Universtität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Urlicha Schönauera. Swoje umiejętności doskonaliła także w prestiżowej European Chamber Music Academy oraz na rozmaitych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem takich muzyków jak: S. Kamasa, A. Darzins, H. Beyerle, J. Meissl, P. Buck, A. Kouyoumdjian, Apollon Musagete Quartett, Tokyo String Quartet. W roku 2015 otrzymała tytuł doktora sztuki.

Od 2011 roku jest altowiolistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracowała także z orkiestrami Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych m.in. II nagroda i nagroda specjalna za interpretację muzyki D. Szostakowicza na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (2015), II nagroda i nagroda specjalna Baerenreiter Urtext Preis na Charles Hennen Concours w Holadnii (2011), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2007). Jest także stypendystką rozmaitych organizacji m. in. Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Adama Mickiewicza, Stypendium Naukowego Miasta Krakowa, Pacific Music Festival w Japonii oraz European Chamber Music Academy.

Jako kameralistka koncertuje w ramach różnych formacji, systematycznie biorąc udział w serii NOSPR kameralnie. Występowała na takich festiwalach jak m. in. Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festiwal (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), Internationales Musikfest Goslar-Harz, Przemyska Jesień Muzyczna. Wraz z Kwartetem Vistula w marcu 2009 roku wystąpiła z koncertami w USA m. in. w Kravis Center w ramach cyklu Young Artists’ Series, otrzymując wspaniałe recenzje. Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej. Zespół ten wielokrotnie występował w Polsce i na świecie.

W 2016 roku rozpoczęła działalność dydaktyczną jako asystent w klasie altówki prof. Pisarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi także letnie kursy w ramach Małopolskiej Akademii Talentów.

Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela)

W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli Prof. Zdzisława Łapińskiego. W roku 2005 otrzymała ‚Diplôme Supérieur d’Enseignement’ – A l’unanimite, w EcoleNormale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie Prof. Paula Julien. W roku 2008 ukończyła studia podyplomowe ‘Solistenklasse’ w Staatliche Hochschule für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, w klasie wiolonczeli Prof. Petera Bucka.

Jest laureatką konkursów: w 2003 roku wygrała konkurs na Najlepszą Interpretację utworów Krzysztofa Pendereckiego na wiolonczelę solo – organizowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie; I miejsce w kategorii ‘trio’ w VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2003); Nagroda Specjalna „Bräuer Optik Spezial Preis für Kammermusik” podczas 13. Internationales Klassikfestival im Allgäu (2005); III nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006), II nagroda, Srebrny Medal oraz Nagroda Specjalna za interpretację kwartetu Dymitra  Szostakowicza, w 2. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv, Bułgaria (2015).

Beata Urbanek-Kalinowska brała udział w kursach mistrzowskich, m.in pod kierunkiem: Krzysztofa Penderckiego, Stanisława Firleja, Angelici Mai, Petera Bucka. W ramach Junge Künstler Festival Bayreuth, doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Christiana Eulera; w ramach ABAM Chamber Music Festival /Sibelius Academy Helsinki – pod kierunkiem Marco Ylönena, Ralfa Gothoni oraz Arvida Engegarda.

Beata Urbanek-Kalinowska współpracuje z wybitnymi artystami młodego pokolenia, tworząc formacje kameralne o zróżnicowanym profilu wykonawczym (Messages Quartet, Piotr Wyleżoł Classical Quartet, Trio BLUette, Extrasound Ensemble). Jest również pierwszą wiolonczelistką w Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej, którą współtworzy od początku istnienia zespołu.  Jako kameralistka i leader wiolonczel brała udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą. W sierpniu 2013 roku, na zaproszenie Nigela Kennedy’ego, Beata Urbanek-Kalinowska wzięła udział w koncercie w Royal Albert Hall w Londynie podczas prestiżowego festiwalu BBC Proms. Jest pierwszą wiolonczelistką w the Orchestra of Life –  założonej w 2010 roku przez Nigela Kennedy’ego. Jako partner duetowy Kennedy’ego wykonywała z nim Inwencje Dwugłosowe J. S. Bacha w opracowaniu na skrzypce i wiolonczelę podczas tras koncertowych w Niemczech, Francji, Szwajcarii oraz w Anglii. Występowała m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Gewandhaus w Lipsku, salach koncertowych filharmonii w Monachium, Kolonii, w Royal Albert Hall, Royal Festival Hall, w Barbican w Londynie, Palais de Congres w Paryżu i wielu innych.  Została zaproszona do współpracy przy nagraniu płyty The Four Elements dla SONY Classical (2011) oraz nowej ‘edycji’ Czterech Pór Roku – The New Four Seasons, A. Vivaldiego, które wydane zostały w październiku 2015.

Od 2007 roku jest asystentem w Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2012 roku otrzymała tytuł doktora sztuki. Pasję i miłość do muzyki kameralnej stara się przekazać studentom Krakowskiej Uczelni oraz uczestnikom Małopolskiej Akademii Talentów, w której jest wykładowcą. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, laureatką stypendium z Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, stypendium Fundacji Zygmunta Zaleskiego a także stypendystką: Towarzystwa Przyjaciół Krakowa w Chicago, Samorządu Wrocławia w dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych Utalentowanych Wrocławian oraz Miasta Krakowa dla Młodych Twórców.

Beata Urbanek- Kalinowska dokonała nagrań dla DUX, SONY Classical, Solo Musica, Universal Music Polska.