Trio fortepianowe: Francuz & Konarzewska & Kwiatkowski

Trio fortepianowe: Francuz & Konarzewska & Kwiatkowski

Michał Francuz (fortepian)

Artysta wszechstronny i charyzmatyczny. Koncertujący pianista, kameralista oraz pedagog. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również koncertował w USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indiach i Wietnamie.

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu,  w klasie profesora Waldemara Andrzejewskiego i od 2010 roku jest wykładowcą w katedrze kameralistyki macierzystej uczelni. Największy wpływ na jego rozwój artystyczny mieli m.in.: prof. Mikołaj Szczęsny, prof. Halina Czerny – Stefańska, prof. Irma Hoffmeister, prof. Viera Nossina oraz prof. Jadwiga Kaliszewska.

Jako solista oraz kameralista współpracuje z Filharmonią Poznańską, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Koszalińską, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Jeleniogórską, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą Colegium F, Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Michał Francuz zapraszany jest do udziału w prestiżowych imprezach muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na szczytach w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Międzynarodowy Festiwal Les Folles Journes – Chopin Open w Warszawie, Festival Culturel International de Musique Symphonique w Algierii, Poznańska Wiosna Muzyczna, Chopin w barwach jesieni w Antoninie i wielu innych. W październiku 2016 roku był oficjalnym pianistą XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

W ostatnich latach nawiązał kameralną współpracę z wieloma wybitnymi osobistościami scen świata muzyki, z pośród których można tu wymienić takie nazwiska jak: Bartek Nizioł, Iwona Sobotka, Stefan Dohr, Bartosz Bryła, Agata Zubel, Jarosław Nadrzycki, Szymon Krzeszowiec, Pierro Massa, Jean-Marc Fessard, Jan Schulte – Bunert, Gro Sandvik, Moshe Aaron Espstein, Adam Zdunikowski, Jakub Haufa, Jose Sibaja, Maciej Pietraszko, Rafał Górzyński, Tomasz Daroch, Rafał Kwiatkowski, Piotr Pławner.

Zrealizował wiele nagrań muzyki teatralnej, w tym swoich własnych kompozycji oraz aranżacji, a także nagrań dla Polskiego Radia. W 2019 roku ukazała się płyta Polskie Sonaty Skrzypcowe, którą nagrał wraz z Bartkiem Niziołem. Płyta ta rozpocznie cykl nagraniowy „Polskie Sonaty Skrzypcowe”, w którym znajdą wszystkie sonaty polskich kompozytorów.

Joanna Konarzewska (skrzypce)

Skrzypaczka pochodząca z Łodzi. Solistka, kameralistka oraz muzyk orkiestrowy. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Syddansk Musikkonservatorium og Skuespillerskole w Odense.  W latach 2009-2014 była koncertmistrzem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.  Od 2014 roku jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Jest także gościnnym koncertmistrzem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

Joanna Konarzewska laureatką konkursów muzyki kameralnej i skrzypcowej, m.in. I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Eugenii Umińskiej w 2005 roku w Poznaniu, X Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w 2006 roku w Lublinie, I Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentalistów Smyczkowych w 2006 roku w Krakowie. W 2008 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego instrumentalisty smyczkowego podczas ISA, objętego programem Wiedeń – Praga – Budapeszt. W 2014 roku wygrała ogólnoduński konkurs Den Danske Strygerkonkurrence (również nagroda przyznawana przez orkiestrę Aarhus Symphony Orchestra).

W 2014 roku była koncertmistrzem orkiestry, solistką oraz pedagogiem podczas Carl Nielsen Masterclasses w Danii.

Brała udział w licznych kursach mistrzowskich instrumentalistyki solowej, kameralnej i orkiestrowej, m.in. w Łańcucie, Puławach, Żaganiu, Kołobrzegu, AISOI – Australian International Summer Orchestra Institute w Tasmanii, ISA – Internationale Sommerakademie w Semmering (Austria). Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”. W 2012 i 2013 roku była nominowana do nagrody kulturalnej miasta Gdańsk.

Jako solistka i koncertmistrz, współpracowała z takimi orkiestrami jak: Odense Symfoniorkester, Aarhus Symfoniorkester, NOSPR, Orkiestra Filharmonii w Krakowie, Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestra Kameralna Hanseatica, Elbląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Progres.

Ma na swoim koncie nagrania dla radia, telewizji, muzyki do przedstawień teatralnych oraz muzyki filmowej.

Rafał Kwiatkowski (wiolonczela)

Absolwent i wykładowca UMFC w Warszawie. Zwycięzca międzynarodowych konkursów w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz zdobywca II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach. Laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków, medalu Magna cum Laude oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

Koncertuje w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji – w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej Suntory Hall. Po nowojorskim debiucie w Kaufmann Concert Hall oraz Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbywał tournée koncertowe po USA. Koncertował z wieloma zagranicznymi orkiestrami – m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską. W kraju regularnie występuje i nagrywa z tak wspaniałymi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyr. S. Skrowaczewskiego.

W 2001r. wykonał w Berlinie Koncert Altówkowy K. Pendereckiego pod batutą kompozytora oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu Penderecki regularnie zaprasza wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych.

Poza działalnością solistyczną Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę – miał przyjemność współtworzyć na światowych estradach z takimi osobowościami jak Christoph Eschenbach, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym zagrał serię koncertów uwieńczoną nagraniem płyty dla Deutsche Grammophon. W ciągu ostatnich lat nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Doświadczył również nieco innego wymiaru kameralistyki koncertując i nagrywając płytę z Anną Marią Jopek u boku takich gwiazd jak m.in. Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba czy Krzysztof Herdzin.

fot. Bruno Fidrych