Wnętrza muzyki

Wnętrza muzyki

Inauguracyjny koncert z cyklu „Wnętrza muzyki” odbędzie się w czwartek 23 września o godzinie 19:00 w siedzibie Galerii Nizio przy ulicy Inżynierskiej 3 w Warszawie.  

Podczas pierwszego koncertu z cyklu „Wnętrza muzyki”, którego bohaterami będą kompozytorzy Karol Rathaus, Mieczysław Wajnberg i Szymon Laks, usłyszymy rzadko wykonywane utwory tych trzech twórców, dla których polsko-żydowskie dziedzictwo było kotwicą w skomplikowanym, powojennym świecie. Każdy z nich rozwinął indywidualny, intrygujący styl kompozytorski. Neoklasycyzm przeplata się w ich utworach z echami jazzu, mocne harmonie z pełnymi wyrazu liniami melodycznymi, tragedia z nostalgią, tajemnicą, a nawet lekkością bytu. Tym, co je łączy jest niewątpliwie emocjonalna głębia.

Cykl „Wnętrza muzyki” to wspólna inicjatywa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów oraz Galerii Nizio. Podczas inauguracyjnego koncertu wystąpią znakomici i utytułowani artyści: sopranistka Magdalena Molendowska, pianistka Julia Samojło oraz wiolonczelista Bartosz Koziak i pianista Grzegorz Mania. Muzyce Laksa, Wajnberga i Rathausa towarzyszyć będą snute przez wykonawców opowieści o prezentowanych dziełach.

Program koncertu:

• Mieczysław Wajnberg, wybór pieśni z cyklu „Biblia Cygańska”, op. 57, do słów Juliana Tuwima (1956)

• Karol Rathaus, „Rapsodia notturna”, op. 66 na wiolonczelę i fortepian (1950)

• Szymon Laks, wybór pieśni z cyklu „8 ludowych pieśni żydowskich”, na głos i fortepian (1947)

• Szymon Laks „Sonata na wiolonczelę i fortepian” (1932)

Wykonawcy: Magdalena Molendowska (sopran), Julia Samojło (fortepian), Bartosz Koziak (wiolonczela), Grzegorz Mania (fortepian)

Organizatorzy: Galeria Nizio, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Warszawie

Partnerzy: Fundacja Nizio, Fortepiano Center, Feurich, Klonn, Melody – Francuskie Makaroniki

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/215276440585183