Rezydencje Kompozytorskie
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS mają przyjemność ogłosić zwycięzców programu Rezydencji Kompozytorskich.
Do programu zgłosiło się ponad 80 kompozytorów. Jury w składzie: dr hab. Monika Gardoń-Preinl, prof. AMKP, dr hab. Katarzyna Budnik, prof. UMFC, dr hab. Bartosz Koziak, prof. AMFN, dr hab. Piotr Lato, prof. AMKP, przedstawiciel ZAiKS: dr Mateusz Śmigasiewicz
wyłoniło 3 rezydentki/rezydentów:
- Katarzyna Krzewińska-Zdebik
- Wojciech Kostrzewa
- Anna Maria Huszcza
Program obejmuje stworzenie dwóch kompozycji kameralnych w latach 2024-2025. Kompozycje będą prawykonane podczas festiwali organizowanych przez Stowarzyszenia Polskich Kameralistów. Nagrania audio-wideo nowych utworów zostaną opublikowane w serwisie YouTube.
**********
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zapraszają kompozytorki i kompozytorów, którzy urodzili się przed 1999 rokiem, do udziału w programie Rezydencji Kompozytorskich. Wnioski w formie elektronicznej wraz z wymaganymi załącznikami można składać od 25 marca do 8 kwietnia br.
Program obejmuje stworzenie dwóch kompozycji kameralnych. Możliwe składy, dla których komponowane będą utwory w czasie Rezydencji, zawiera załącznik nr 1 do Regulaminu Rezydencji Kompozytorskich.
Rezydencje realizowane będą w latach 2024-2025. W ramach programu, do napisania utworów kameralnych zostaną zaproszone 3 osoby. Kompozycje będą prawykonane podczas festiwali organizowanych przez Stowarzyszenia Polskich Kameralistów. Nagrania audio-wideo nowych utworów zostaną opublikowane w serwisie YouTube.
Szczegółowe informacje dotyczące programu Rezydencji Kompozytorskich zawiera Regulamin poniżej.
Wszelkie pytania prosimy kierować pod adres: biuro@spmk.com.pl
REGULAMIN
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Organizator
Partner
Patronat medialny
****
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów powstało w 2014 roku. Stawia sobie za cel promocję muzyki kameralnej i muzyki polskiej, a także rozwój aktywnego udziału w kulturze muzycznej. W tym celu realizuje festiwale i serie koncertowe, z których najważniejsze są festiwal „Krakowski Salon Muzyczny” w Krakowie (7 edycji), „Rzeszowska Jesień Muzyczna – Zapomniana Muzyka” w Rzeszowie (7 edycji), Wielkanocny Festiwal Kameralny w Zielonej Górze (4 edycje), seria „Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna” w Krakowie, Dobczycach (5 edycji) i Karczewie (3 edycje), seria koncertów w podkarpackich dworach (4 edycje), dwuletnia seria „Oblicza pianistyki” w Krakowie, 3 edycje festiwalu „Kobiety w muzyce/Women in Music”. Koncerty SPMK odbywają się nie tylko w tradycyjnych salach koncertowych, ale także w muzeach, kościołach i innych instytucjach, by z muzyką klasyczną zbliżyć się do publiczności, uczynić kameralistykę przystępną i mniej hermetyczną. Stowarzyszenie od lat promuje polską muzykę i polskich muzyków nie tylko w kraju, ale również za granicą. Jednym z największych wydarzeń była realizacja serii 9 koncertów w USA z utworami kompozytorów polsko-żydowskich w okresie obowiązywania obostrzeń pandemicznych (2021). Ponadto Stowarzyszenie zrealizowało w Nowym Jorku Rathaus-Festival (2022) oraz projekt „Muzyczne światy Polskich Żydów” w Nowym Jorku i Waszyngtonie (2023). W Finlandii zrealizowało tournée orkiestry młodzieżowej i profesjonalnych zespołów kameralnych (łącznie 9 koncertów w 2018 r.), następnie w Finlandii i Estonii festiwale kameralne promujące muzykę polską (2022). W Izraelu w 2015 zrealizowało wymianę młodzieży i serię koncertów. Ponadto Stowarzyszenie współuczestniczyło w organizacji koncertów swoich członków w Argentynie, Urugwaju, na Cyprze, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i USA. Stowarzyszenie z sukcesem organizuje konferencje m.in. VI ogólnopolską konferencję online „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Szkoła artystyczna w czasach epidemii” – największe wydarzenie online roku 2020 w szkolnictwie artystycznym, 8 edycji Wirtualnej Akademii Twórczej Pianistyki, 6 edycji Wirtualnej Akademii Smyczkowej. Stowarzyszenie realizuje ponadto szereg projektów wydawniczych. Od 2022 roku funkcjonuje jako wydawca fonograficzny pod nazwą SPMK Records. Stowarzyszenie jest członkiem European Chamber Music Teachers’ Association.
****
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest największą w Polsce organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Mamy 106 lat doświadczenia, wiedzę i narzędzia. Co roku przekazujemy twórcom wiele milionów złotych należnych im wynagrodzeń. Zrzeszamy kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów oraz twórców innych dziedzin sztuki, a także wydawców muzycznych. Wypracowujemy, promujemy oraz wdrażamy w życie rozwiązania, które wspierają prawnie, materialnie i organizacyjnie twórców oraz proces tworzenia.
Jako stowarzyszenie prowadzimy szeroką działalność socjalną na rzecz naszych członków. Jesteśmy też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury. Ze środków Funduszu Popierania Twórczości, a także wykorzystując inne mechanizmy wsparcia finansowego autorów i autorek, co roku przekazuje twórcom i instytucjom kultury wiele milionów złotych na projekty i inicjatywy.
Od 1918 roku budujemy świat, który ceni kulturę, twórczość i wyobraźnię.