Muzyczne lato w podkarpackich dworach

Muzyczne lato w podkarpackich dworach

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów powraca na Podkarpacie z unikatowym projektem „Muzyczne lato w podkarpackich dworach”.  Festiwal rozpoczną 2 muzyczne wydarzenia w Dworze Błotnickich w Dzikowcu a następnie we wrześniu odbędą się 2 koncerty w Dworku Hupki w Niwiskach.  Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Podkarpackiego.

W ramach festiwalu zostaną zrealizowane aż 4 koncerty kameralne, które odbędą się w najcenniejszych miejscach dziedzictwa kulturowego tj. dworkach. Celem projektu jest popularyzacja kameralistyki, poszerzenie znajomości muzyki polskiej, promocja młodych artystów, a także promocja podkarpackich pereł dziedzictwa. Zaproponowany program w wykonaniu znakomitych artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kameralistów, związany jest z polską tradycją dworów szlacheckich. Utwory wybitnych kompozytorów, tworzone i wykonywane w zaciszu siedzib ziemiańskich, przypominają o pięknej tradycji koncertów salonowych. Część programu zostanie poświęcona kompozycjom W. Żeleńskiego, którego 100 rocznica śmierci przypada w 2021 roku. Ponadto odbędzie się prawykonanie nowych utworów M. Mołodyńskiej-Wheeler.

Miejsca wydarzeń stwarzają idealne warunki do wysłuchania koncertów bez zbędnego rozmachu, w warunkach umożliwiających skrócenie dystansu, a jednocześnie w pięknym otoczeniu przyrody. Dlatego w ramach projektu odbędą się koncerty zatytułowane „Muzyka przy otwartych oknach”. Publiczność może uczestniczyć w koncertach zarówno wewnątrz jak i w ogrodach. Rozwiązanie to sprzyja zachowaniu dystansu społecznego, wysłuchaniu koncertów na świeżym powietrzu oraz rozległym terenie.

Program koncertów:

  • Sierpień: Dwór Błotnickich w Dzikowcu, ul. Dworska 64

17 sierpnia 2021, godz. 17.00: Muzyka przy otwartych oknach – Aksamitne brzmienie – Katarzyna Budnik (altówka), Grzegorz Mania (fortepian) – recital kameralny z utworami R. Clarke, P. Scharwenki i innymi.

29 sierpnia 2021, godz. 17.00: Muzyka przy otwartych oknach – Klarnet w dworku – Piotr Lato klarnet), Wioletta Fluda-Tkaczyk (fortepian) – recital kameralny z utworami S. Szczepanowski G. Faure i inni

  • Wrzesień: Dworek Hupki w Niwiskach, ul. Niwiska 487

9 września 2021, godz. 17.00: Muzyka przy otwartych oknach – Figlarne duety – Utwory na fortepian na 4 i 6 rąk dla małych i dużych – Monika Gardoń-Preinl, Grzegorz Mania (fortepian) oraz gościnnie kompozytorka i pianistka Marta Mołodyńska-Wheeler – recital z jazzującymi kompozycjami M. Mołodyńskiej-Wheeler na 4 i 6 rąk (w tym prawykonania), a także utworami F. Schuberta.

22 września 202, godz. 17.00:  Muzyka przy otwartych oknach – Piękno polskiej pieśni – Agata Schmidt (mezzosopran), Bartłomiej Wezner (fortepian) – recital wokalny z pieśniami W. Żeleńskiego (100 rocznica śmierci), a także G. Mahlera i innymi utworami.

Organizator:

Partnerzy:

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Patronat medialny: